Trochę okienek (GNU Midnight Commander)

Kupiłeś sobie VPSa, więc masz kompa do którego możesz dostać się z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu? No i super.

Wreszcie logujesz się do swojego VPSa… Twoim oczom ukazuje się przepiękny interfejs użytkownika… Piękny widok :)

Ogarnijmy to trochę. Przydałaby się jakaś namiastka okienek, co? Ręka świerzbi, żeby użyć myszki… Z pomocą przychodzi GNU Midnight Commander.

Twoja dystrybucja na pewno go dostarcza. Zakładając, że jesteś Ubuntowy, zrobisz tak:

$ sudo apt install mc
$ mc

I już po chwili Twoim oczom ukaże się coś trochę ładniejszego: Trochę lepiej, co?

(P.S. Ta belka na dole jest klikalna, ale pokazuje też funkcje przypisane do klawiszy F1 - F12)

Zmiana wyglądu

Co więcej, możesz sobie używać myszki ;) Interfejs przywodzi na myśl jakieś stare DOSowe menedżery plików, albo Total Commandera. Proponuję zacząć od zmiany skórki na coś mniej rozpieszczającego oczy xd Wszystko możesz wyklikać To chyba moja ulubiona skórka

Podglądanie zawartości plików

Tęsknisz za możliwością podglądu zawartości plików? Zerknij, co możesz ustawić dla paneli. Ustawianie podglądu pliku No i tego da się używać

Ta funkcja na pewno pomaga w szybkim zlokalizowaniu odpowiedniego skryptu, albo po prostu w szybszym przeglądaniu zawartości serwera. Da się też podglądać obrazki, ale wszystko w swoim czasie ;)

Jeśli chcesz przesyłać pliki z/do innej maszyny, albo po prostu przeglądać jej zawartość, wystarczy że masz dostęp do niej przez ssh.

Łączenie po powłoce

Łączenie po powłoce W następnym oknie podajesz hasło do ssh i… Widok innej maszyny Enjoy graficzny dostęp do innego serwera :) Osobiście często na domowym komputerze korzystam z tej formy łączenia z VPSem.

Szybka edycja plików tekstowych ulubionym edytorem jest dostępna pod F4.

GNU Midnight Commander to wg mnie must have.